Baimės akys didelės

Ypatingai, jei tai skaitmeninės stebėjimo kamerų akys. Ši mintis man toptelėjo pirmiausia, kai perskaičiau vieno anglų blogerio nuotykius, kuriuos jis patyrė befotografuodamas kažkokiame parke. Kai žmogus po viso to atsigavo, jam kilo šiokie tokie klausimai kur link keliauja britų visuomenė:

“Thing is, if you are wearing a shell suit, baseball cap, and rockies, you don’t look the least suspicious in this day and age, but if you have a digital SLR with a large zoom lens you really have it for a nasty purpose in mind! Yes, we are becoming a nation of suspects, we are also becoming a nation of ninnies and nincompoops wrapped in the cotton wool of the nanny state, too bothered with our own little suspicions and personal foibles to be able to talk to the bloke with the camera, why worry they’ll see him on the CCTV cameras surely?“

O man taip pat buvo apie ką pagalvoti:

 • Iki kokio paranojos laipsnio turi būti sukeltas visuotinis baimės jausmas, kad žmogus, kuris fotografuoja viešoje erdvėje, kur tuo pačiu metu žaidžia vaikai, būtų palaikytas pedofilu ir ant jo būtų užsiundyta policija?

Tai tikrai ne pirmas mano rastas straipsnis apie tai, kad dėl terorizmo ar kitokios baimės žmonės, fotografuojantys viešojoje erdvėje, Britanijoje pakliūna į įvairius nemalonumus su teisėtvarkos pareigūnais.

 • Manęs vis nepalieka toks jausmas, kad tokių baimių eskalavimas visuomenėje (ne be mass media pagalbos, kuris visada mėgsta apie tai išpūstai skelbti ilgai ir nuobodžiai), yra ne tik naudingas valdžiai, kuri vis labiau diegia visokias saugumo priemones, ir kurios vis labiau naikina žmonių privatumą bei labiau primena totalinę kontrolę, bet ir kompanijoms, kurios tą įranga gamina. (Čia iš serijos “o kas galėtų paneigti“)
 • Nežiūrint to, kad Britanija yra viena iš gausiausiai nukabinėta stebėjimos kameromis šalių ir nežada sustoti, žmonės ne taip jau tomis kameromis pasitiki ir ne ką jaučiasi saugesni, jei jiems kyla noras va taip paprastai nufotkinti mobiliu įtartinai atrodantį žmogų ir iškviesti policiją.

Gerai, paliekam paranojos apimtą salą ir persikelkime į Lietuvą ir pabandykime atsakyti į panašius klausimus žvelgdami iš savo varpinės:

 • Ar kam nors iš jūsų teko patekti į analogišką situaciją arba bent jau teoriškai įsivaizduojate tokios galimybės atsiradimą pas mus? Aš labiau įsivaizduoju, kad mūsų bendrapiliečiai greičiau tyliai nusiplaus pamatę realų įvykį nei praneš policijai. Nežinau, kiek policija gauna tokių paranojiškų, kaip to anglo aprašytasis, pranešimų ir kaip į juos reaguoja.
 • Pas mus taip pat viešosiose miesto erdvėse kabinamos stebėjimo kameros. Ar, patekę į tokią zona, jaučiatės saugesni, ar pasitikite tiek technika, tiek ir pareigūnais, kurie su ja dirba? O gal jaučiatės nepatogiai, kad esate stebimi?

Dar kažkiek minčių ar klausimų apibendrinimui:

 • Ar jums taip neatrodo, kad žmonės, kurie taip skausmingai reaguoja į fotografavimą ar filmavimą viešoje erdvėje, o ypatingai įtariai žiūri jei tai daroma netoli jų žaidžiančiu vaikų ar šiaip artimųjų, visiškai lengvai publikuoja savo, savo vaikų, šeimos nuotraukas ar video socialiniuose tinkluose, viešuose foto ir video albumuose arba pro pirštus žiūri į tai, ką jų vaikai veikia internete?
 • Šiaip, geriau pagalvojus, mes visi arba bent jau dauguma esame savotiškos vaikščiojančios stebėjimo kameros, nes pastoviai su savimi tampomės jei ne skaitmeninius fotoaparatus ar vaizdo kameras, tai tikrai turime mobilius telefonus, kurie visai padoriai fotografuoja ar filmuoja. Tik šiuo atveju nuo mūsų pačių, be jokio spaudimo iš valdžios pusės, priklauso kaip mes tai panaudosime: ar abejingai į nieką nekreipsime dėmesio, ar užfiksuosime realų pažeidimą ir pranešime policijai, ar, apimti paranojiško įtarumo, kažkam stipriai apsunkinsime gyvenimą.

Šiaip gal šios mano mintys ir kilę klausimai yra kiek padriki (kai už lango tooooks oras ne tik kad sunku ką nors rišliai sumąstyti, bet sunku prisiversti rašyti aplamai), bet visgi siūlau perskayti mano rastą straipsnelį bei ten esančius komentarus. Bei, jei jums tai pasirodys aktualu, parašyti ką galvojate apie mano mintis ir klausimus.

Gero skaitymo:

Curly’s Corner Shop, the blog! – Sex pictures shock!

Įrašo “Baimės akys didelės” komentarai: 7

 1. Atgalinis pranešimas: Blogorama #407 : nežinau.lt

 2. “Pas mus taip pat viešosiose miesto erdvėse kabinamos stebėjimo kameros. Ar, patekę į tokią zona, jaučiatės saugesni, ar pasitikite tiek technika, tiek ir pareigūnais, kurie su ja dirba? O gal jaučiatės nepatogiai, kad esate stebimi?“

  Saugesnis nesijaučiu: “nusikaltėlio veidas neryškus, jis buvo užsidengęs“. Antra, nepatogiai nesijaučiu – o kodėl turėčiau? Aš juk viešoje vietoje, mane ir taip visi stebi 🙂

 3. Lyg tos kameros apsaugos mane einanti gatve. Prieis, duos i galva is lazdos, o kameros ka? Begs ginti? 🙂 Cia vyriausybes ismislas, ivaizdi saugios britanijos sukurt nori. Bene kiekvienoj elektronikos parduotuvej galima nusipirkt vaizdo irasinejimo iranga kiekvienam zmogui vos uz 80 paundu.

 4. Atgalinis pranešimas: MariukasM.LT » O ten, už Atlanto…

 5. Paranoja, ne paranoja, bet man smagiau būtų jei mane filmuoti viešoje vietoje, negu nefilmuotų ir išsprogdintų. Kad Lietuvoje kameros briedas tai savaime aišku – čia labiau formalumas nuraminti sąžinei. Buvo labai nuostabu, kada VAD pareigūnai grįžo iš kažkokios komandiruotės JAV ir pasakė, kad reikia stebėti fotografuojančius strateginius objektus asmenis. Net negera pasidarė – tai tiek laiko niekas nieko nestebėjo. juk taip yra renkam žvalgybinė informacija.

 6. Atgalinis pranešimas: MariukasM.LT » Fotografuoji? Žinok savo teises!

Komentavimo galimybė išjungta.