Tarp Antavilių ir Nemenčinės

<![CDATA[

2009 08 10_2383

Šiaip tai turėjo būti įrašas apie eilinę sekmadienio išvyką, o tiksliau pasivažinėjimą dviračiais miškuose tarp Antavilių ir Nemenčinės palei kairį Neries krantą. Tačiau kai kurie pamatyti vaizdai man sukėlė šiokių tokių minčių. Be to, kuo toliau, tuo labiau gilėja įsitikinimas, kad nebegaliu apsimesti nematantis to, kas realiai aplink mus vyksta, kad paprasčiausiai yra niekšiška kukliai nusukti fotoaparato objektyvą nuo nemalonių akiai vaizdų. Kaip ten bebūtų, šis pasakojimas apie šią išvyką bus kiek kitoks nei ankstesnieji, su nukrypimais į šoną. Tai pirmas kuklus bandymas papasakoti ne tik apie tai, kas man patinka, bet ir apie tai, kas mane erzina.

Taigi, apie viską nuo pradžių. Kaip jau sakiau, sekmadienį buvo nuspręstą praleisti besivažinėjant dviračiais ir tuo pačiu patyrinėti keliukus palei kairį Neries krantą tarp Antavilių ir Nemenčinės. Tiksliau būtų galima sakyti nuo Antavilių iki Sakiškių, nes maršrutu Nemenčinė – Miškonys – Sakiškės – Nemenčinė palei Nerį esame ne kartą jau važiavę. Kad įsivaizduotumėte kaip mes riedėjome, iš karto parodysiu ir patį maršrutą:

http://www.wikiloc.com/wikiloc/spatialArtifacts.do?event=view&id=486756&measures=off&title=off&near=off&images=off&maptype=S

Iš karto pasakau, kad kelionę pradėjome Nemenčinėje, dviračių takeliu važiavome iki Antavilių ir tik tada pasukome link upės. Taigi, jei sugalvosite pakartoti maršrutą nuo pradžios ar kito kokio taško, patariu laikytis būtent tokios eiliškumo tvarkos, nes taip gaunasi geresnis santykis tarp įkalnių ir nuokalnių. Dviračių takelio atkarpa niekuo neypatinga, na nebent tuo, kad kuo labiau artėji prie Antavilių, tuo dviračių eismas takeliu darosi pagal intensyvumą panašus į automobilių eismą šalia einančiu plentu. Pasiekę Antavilius, pasukame į Laurų gatvę, kurioje atsidūręs aš likau kiek nustebintas. Nustebino ne tai, kad šį Vilniaus pakraštyje ir per mišką einanti gatvė yra puikia sutvarkyta, t.y išasfaltuota, tvarkingai sužymėta ir įrengtas puikus apšvietimas, bet tai, kad jau nuo pirmo apšvietimo stulpo į jus žvelgia vaizdo stebėjimo kamera. O toliau tų kamerų dar daugiau. Jos kabo praktiškai ant kas ketvirto ar penkto stulpo. Taip taip taip. Aš žinau, kad šį gatvė veda ne tik į miške esančius sodų masyvus, bet ir į garsųjį Laurų rezervatą kvartalą, kur gyvena iki skausmo žinomi veikėjai. Taip pat ir kvailiui aišku, kad visas “grožis” yra tik atkarpoje nuo plento iki jų tvoros. Kaip ten bebūtų, visas šis vaizdelis uždavė keletą klausimų: kas ir kodėl pakabino šias kameras, kas apdoroja ir naudojasi surinkta informacija bei kas už visa tai moka, nes tai tikrai nepigus malonumas? Tad pabandykime kiek nukrypti į šalį nuo pasivažinėjimo dviračiais ir pasvarstyti.

Sakykime, kad tikrai turtingi žmonės, galintys sau tai leisti, sutvarkė mano minėtą kelio atkarpą, t.y pasirūpino kelio danga, apšvietimu bei. rūpindamiesi savo saugumu, prikabinėjo vaizdo kamerų nuo gatvės pradžios iki savo uždaro kvartalo vartų. Tikrai negalima būtų prieštarauti dėl tokio žingsnio, nes tuo keliu naudojasi ne tik jie, bet ir važinėjantys iki savo sodų, esančių toliau. O ir dėl ten esančių staigių posūkių, gera kelio danga ir gatvės apšvietimas tik į naudą. Tačiau jei tos kameros priklauso garsiojo kvartalo gyventojams, tai tikrai persistengta. Gaunasi, kad privatūs asmenys stebi ir renka informacija apie tai, kad vyksta viešoje miesto erdvėje. Galite sakyti ką norite, bet tai jau akivaizdus žmonių teisės į privatumą pažeidimas. Negi neužtenka to, kad patys sėdi aptvare su apsauga? Prisikabinėtų sau kamerų savo darželyje ir grožėtųsi vieni kitais. Tikriausiai jie jaučiasi labai pažeidžiami, kai jiems reikia išlįsti iš savo kvartalo ir nuvažiuoti iki plento. O tai kodėl neprikabinėjus kamerų iki pat Vilniaus centro ar “Akropolio”, kad ne duok dieve, kas nenutiktų pakeliui. Arba ant medžių aplink miške, kad bekvėpuojant grynu oru kas neduotų per galvą?

Galimas ir kitas variantas. Kameras užsakė miesto valdžia ir dabar už mūsų, mokesčių mokėtojų, pinigus rūpinasi Laurų gatvės atkarpos saugumu. Tikriausiai iki to tai tikrai buvo kriminogeniniu požiūriu “karštasis taškas”, toks kaip  Vilniaus stoties rajonas ar romų taboro teritorija. Gal tai kokia saugumo pažiūriu svarbi vieta kaip Vilniaus centras ar valstybės pirmųjų valstybės asmenų gyvenamoji vieta? Vakar,  įdomumo dėlei, aš su automobiliu pravažiavau keliu iki Turniškių, norėdamas palyginti ir patį keliuką, kuriuo kasdien važinėja aukščiausi šalies pareigūnai, kurių saugumu tikrai yra rimtai rūpinamasi:

2009 08 10_2382

Kaip matote, nėra ne tik kad kamerų, bet ir gatvės apšvietimo. Jei jau prakalbome apie gatvės apšvietimą ir žmonių saugumą, tai tikrai ant paties plento, Vilniaus miesto teritorijoje, yra labai pavojingų vietų, kur kiekvienais metais žūsta žmonės ir blausiai mirkčiojančios lemputės ant neapšviestų pėsčiųjų perėjų ženklų atrodo kaip tikrų tikriausiais pasityčiojimas. Kad jau galutinai patenkinti savo smalsumą, pabandžiau surasti informaciją apie kamerų, kurias kontroliuoja policija, skaičių Vilniuje. Sekėsi ne kaip, bet kažkaip pavyko rasti gan nesename balsas.lt straipsnyje. Taigi, policijos kontroliuojamų kamerų šiuo metu Vilniuje yra 95 stacionarios ir 7 kilnojamos. Gaunasi 102, kurių  pagalba rūpinamasi piliečių saugumu. Ant kiek tai efektyvu, dabar tikrai nesvarstysime. Gal netyčia jums įdomu, kiek gi jų kabo Laurų gatvėje nuo jos pradžios iki nelemtojo kvartalo? Aš jų suskaičiavau 9-ias 1.6 km atkarpoje. Taigi, jei jos pakabintos miesto vadžios rūpesčiu, gaunasi beveik dešimtadalis visų turimų. Tikriausiai Antavilių senelių namų gyventojai pamatę, kad keliu važinėja turtingi ir laaaaaaaaaabai svarbūs asmenys, gal net svarbesni už prezidentę ir premjerą kartu sudėjus, pradėjo ant to kelio plėšikauti, todėl valdžia ir prikabinėjo kamerų. Tada kažkaip juokingai skamba paverkšlenimai, kad nėra lėšų vaizdo stebėjimo kamerų tinklui plėsti. To pasėkoje pačiame Vilniaus centre praktiškai nebaudžiami siautėja vandalai, apiplėšinėjantys miestiečius, miesto svečius bei niokojantys jų turtą.

Na gerai, velniai nematė tos Laurų gatvės. Mes gi išvažiavome prasimankštinti ir pakvėpuoti grynu oru 🙂 . Iš Laurų gatvės mes pasukome žvyrkeliu, kuris greitai tapo paprastu miško keliuku, pro Mikolinę, kur gyvena ne tokie svarbūs žmonės, o kai kuriems iš jų matyt savo laiku net labai nepasisekė:

2009 08 09_2348

2009 08 09_2349

Dar kiek pavažiavę keliuku, vėl iššokome į asfaltuotą kelią, kuris ateina nuo Laurų gatvės, ir toliau smagiai miname iki Virių sodų, kur įsirėmėme į vandenvietės užrakintus vartus, Tad tenka vėl nusukti į miško keliuką ir apvažiuoti vandenvietės t
eritorij]
]>

Įrašo “Tarp Antavilių ir Nemenčinės” komentarai: 28

 1. Taip ir nyksta Lietuvos gamta nuo tų, kurie turi pinigų, bet neturi proto. O šiaip gražios nuotraukos 🙂

  • Tie, kurie turi pinigų, dažnai turi ir proto, o gamtą niokoja iš gobšumo. Tuo tarpu tie, kurie pinigų neturi, tai dažniausiai daro dėl proto trūkumo.

  • Sveikas, Evaldai. Gal gali mam pasakyt kas duoda startą statybom tokiose vietose?

 2. Naujaponiai bando atsitverti nuo naujamužikių, o tie nesiduoda… Rezultate kenčia miškas 😦

 3. Juokingai man skamba argumentas dėl privatumo pažeidimo. Tu gal bijai eit gatve, kurią stebi vaizdo kameros? Man kiekvieną dieną einant namo reikia panašią praeiti ir aš tik džiaugiuosi, kad pasiturintys žmonės gali tokias sudėti ir atbaidyti budulius. Tikriausiai jaunimui nelabai patinka tokios kameros kadangi nebegali į miškelį atvažiavę pagerti ir pasidulkinti, o savo likusias gumas ir skardines išmetę pro langą išvažiuoti.

  • Ne, eiti nebijau. Bet jeigu tos kameros priklauso privatiems asmenims, o stebi viešą erdvę, man tai jau nepriimtina, nes tai pažeidžia mano teisę į privatumą, o mainais už tai mano saugumo tikrai nepadidina. O šiaip tolerancija teisių pažeidimams iššaukia kitus rimtus pažeidimus. Be to, tai rodo nepagarbą kitiems žmonėms.

   • Padidina padidina. Tai liepk bankam ir kitiem objektam mieste nusikabint lauke kameras, nes jos irgi pažeidžia tavo privatumą. Man įdomu koks čia privatumas, tu esi viešoje erdvėje. Jie nestebi tavo nuosavo kiemo.

    • Paprastai bankai ir kiti stebi tik labai ribotą viešos erdvės plotą, pvz įėjimą, privažiavimą ar bankomatą, t.y tik tiek, kiek yra būtina saugumui užtikrinti bet ne visą gatvę ar kelią.

   • gyvenu salia dideles gatves, daugiabutyje, kuria kasdien eina ir vaziuoja daug zmoniu, jei ant palanges susimontuosiu kamera, ir stebesiu zmones, kaupsiu medziaga ir t.t. tai irgi turbut bus pazeidimas? o jei pasiimsiu vaizdo kamera ir nuejes i gatve (viesaja erdve) filmuosiu zmones valagancius lauko kavineje turbut bus irgi pazeidimas? 😉

    • Viskas priklauso nuo to, kam tu tai darai ir ką darysi su surinkta informacija. Visa bėda, kad Lietuvoje nėra detaliai reglamentuoti šie dalykai. Kita vertus yra technologiniai skirtumai tarp profesionalių vaizdo stebėjimo sistemų ir mūsų naudojamų video ar web kamerų bei fotoaparatų, t.y tokios sistemos leidžia identifikuoti asmenį, o tai jau pakliūna po asmens duomenų apsaugos įstatymu.

     Taip pat nereikia pamiršti, kad žmogaus teisė į privatumą yra viena iš pagrindinių teisių, kuris saugo Lietuvos ir kitų valstybių konstitucijos bei įvairūs tarptautiniai susitarimai bei chartijos, kurias taip yra ratifikavusi ir Lietuva. Todėl pas mus tokį bardaką su vaizdo stebėjimo kameromis ir jų panaudojimu ir ne tik su kameromis lėmė būten nepakankamas teisinis reguliavimas. Pvz. Danijoje yra draudžiama privatiems asmenims ir ūkio subjektams stebėti rinkti ir kaupti informacija iš viešu vietų. Kas ir kaip bei kokiais atvejai tai gali daryti – labai tiksliai nusakyta atitinkamuose įstatymuose.
     Jei įdomu, galite pasiskaityti:
     http://www.hrmi.lt/news.php?strid=1010&id=3075
     http://www.hrmi.lt/news.php?strid=2000&id=3538

   • deja mariau as esu to kvartalo kaip rasoma vyriausias apsaugos darbuotojas ir galiu pasakyt , kad sios kameros yra vilniaus miesto seimunu pageidavimas ir galiu pridurt , kad yra neveikianciios ten juk nera nei laidu prijungtu prie stulpo nei pacio stebejimo objektyvo tai yra pakabinta tik tuscia deze kitaip sakant muliazas , dar trumpiau pasakius valstybes ,,VALDOVAMS,, nusisvilpt ka ,kaip ir kur darysit kolkas tik tiek galiu pasakyt apie tai , o apie pacius gyventojus galiu pasakyt tik tiek kad jie visi bijo 3-iju kas 12val besikeicianciu apsauginiu aisku yra ir kulturingu gyventoju bus kokiu klausimu rasyk i emaila…….

 4. Stebi, tai stebi, bet dziugu, kad visai pravaziavimo dar neuzdraude, kai kitur buna…

 5. Atgalinis pranešimas: Blogorama #647

 6. Nesuprantu ko cia piktintis del to privatumo kai gatvei kameru prikabinta, juk nesimasturbuojat gatve eidami, slaptu uzrasu neuzsirasinejat ar pan. Beto kai vienakart einant gatve kokie buduliai sulups tai vilsites kad tik kameros ka uzfiksuotu. Cia su tom kamerom kaip ir su ginklais, gali ju nemegt bet esant aplinkybems jis gali buti ir puiki savigynos priemone.

  • Jei mane gatvėje užpuls ten kur kameros, tai bus tik įrodymas, kad kameros nestabdo nusikalstamumo, o ar padės išsiaiškinti, kas tai padarė, tai jei būsiu stipriai sužalotas arba net nebegyvas – tai mane mažai paguos.
   Šiuo atveju buvo iškelti kiti klausimai, t.y. Jei tai privačios kameros, tai kodėl jos kontroliuoja viešą erdvę. O jei tai įrengta ir eksploatuojama už mokesčių mokėtojų pinigus – tai ar tikrai tai ta vieta, kur turėtų kabėti beveik dešimtadalis visų Vilniuje esamų kamerų.

 7. trumpai dėl kamerų. vieną pažystamą “sulupo“, tai jis tris mėnesius tampės po visokias policijas ir panašias įstaigas prašydamas, kad pareigūnai pažiūrėtų kamerų įrašus ir surastų tuos asiliukus, kurie jį supjaustė. poliucininkai atsakė: tau reikia tu ir žiūrėk. o praėjo kažkiek laiko tai aukštas kažkox VPK darbuotojas per visas televizijas gyrės, kaip dėka kamerų pagavo miestą terorizavusią gaują. Jo labai sunku pagaut vaikus, sėdinčius ant suoliuko ir geriančius alų po kamera. Esmė tokia, kameros kabo, o į galvą vistiek gali gauti 🙂 geros dienos

 8. Vietoj to, kad lieti savo neregeta pasipiktinima, isitikinkite, kad tos kameros tiktros, o ne butaforines. Galvojat, taip nebuna? Ir dar kaip buna – fake kameros kainuoja pora-penketa doleriu: ir pigu, ir kazkieno pasipiktinima issaukia :):):):)

  • Aš dar suprasčiau, jei butaforinės kameros būtų pakabintos pramaišiui su tikromis tikrai kriminogeniniu pažiūriu tinkamoje vietoje. Tačiau jei tai padaryta toje vietoje, apie kurią račiau, tai atrodytų dar kvailiau, jei kabėtų tikros. 🙂

 9. Tai va Mariuk, isaiskejo ka veikia ten tos kameros, pasirodo Amerikieciu kalejmas teroristams ten…

 10. Atgalinis pranešimas: MariukasM.LT » Skardžio ratas

 11. Atgalinis pranešimas: MariukasM.LT » Dviračio diena arba skardžio ratas 2

 12. Atgalinis pranešimas: Jei yra noras, pretekstas visada atsiras | MariukasM.LT

 13. Jei tu sau galetum tai leisti taippat darytum, noretum buti saugus, kad tavo vaikai saugus butu ir t.t
  O dabar siame straipsnyje izvelgiau tik pavyda 🙂

Komentavimo galimybė išjungta.