Projektas “MRH Smart home – namų tinklo įranga

vecteezy_computer-equipment-in-row-secure-network-connection_32935931

Su tinklo įrangos gamintojo pasirinkimu buvo lengva. Jau iš anksčiau, dirbdamas su kitais projektais, buvau nusižiūrėjęs Ubiquiti Unifi tinklo sprendimus, kurie šiaip yra skirti mažam ir vidutiniam verslui, bet tam tikri produktai puikiai tinka tiek ir rimtesniam namų tinklui, tiek ir enterprise lygio sprendimams. Tai nėra pigiausia įranga. Ji kokiu trečdaliu brangesnė už, pvz., TP-Link Omada liniją, bet  ir nekainuoja tiek kiek, pvz., Cisco. Be to, palyginus su kitais gamintojais, galinių įrenginių, tokių kaip Wi-Fi prieigos taškai, komutatoriai ir kt., dizainas yra žymiai patrauklesnis, kas galbūt nelabai svarbu kokiame ofise, bet svarbu namuose.

Jei kyla klausimas, o kodėl netinka įprasti namų vartotojams skirti įrenginiai, tai atsakymas yra paprastas. MRH Smart home projektas apima ne tik kompleksinį duomenų perdavimo tinklą, bet ir stebėjimo kameras bei jų valdymą. Abu tinklai turi ne tik padengti vieno namo vidų, bet ir šalia esančią teritoriją bei turi turėti galimybę sujungti skirtingas geografines lokacijas. Taip pat tiek laidinio, tiek ir bevielio tinklo įranga turi užtikrinti reikiamą tinklo pralaidumą ir greitį esant dideliam prisijungimų skaičiui bei perduodamos informacijos kiekiui. Toks kompleksiškumas reikalauja centralizuoto valdymo ir stebėjimo bei lankstumo. Lankstumu aš laikau galimybę viename įrenginyje turėti kelias skirtingos paskirties valdymo sistemas, kaip pvz., tinklo, kamerų, prieigos kontrolės ar tapatybių valdymo. Ubiquiti Unifi tai kaip tik turi, nes tai yra Software defined tinklo sprendimas. Be to, tokia programinė įranga yra įtraukta į įrenginių kainą, kaip ir galimybė turėti saugų, su kelių faktorių autentifikacija, nuotolinį prisijungimą per gamintojo debesį prie savo tinklo. Taip pat tai ir mobilias programėles, kurios praktiškai yra to paties funkcionalumo kaip ir pagrindinės sistemos. Dar vienas aspektas – tiek tinklo įrenginiai, tiek kameros yra to paties gamintojo, tad nėra suderinamumo problemų, o ir nereikia kiekvieno įrenginio konfigūruoti atskirai. Visi pakeitimai centrinėje valdymo sistemoje tuoj pat perkeliami į galinius įrenginius. Ir tikrai namų vartotojams skirta įranga nepalaiko PoE, kas vėl gi yra svarbu šio projekto apimtyje, Iš šiuo atveju nepakanka paprastų PoE tinklo prievadų, bet yra poreikis tiek ir PoE+, tiek ir PoE++ sujungimams.

Ir paskutinis potėpis – galimybė sujungti kamieninio tinklo įrenginius per 10 Gbps prievadus.

Išmanus namas – tai ištisa sistema visokių jutiklių, valdiklių ir t.t., kurie kontroliuoja ir valdo kritinius procesus. Todėl gamintojo palaikymas, praktiškai apimantis įrangos gyvavimo ciklą, galimybė ją greitai pakeisti (taip pat ir galimybė turėti aukšto patikimumo sprendimus) yra kritinis būtinumas.

Tam, kad teisingai pasirinkti, kokia tinklo įranga yra būtina, reikia įvertinti koks turi būti jos pajėgumas. Ubiquiti Unifi suteikia galimybę automatiškai pavertinti kiekvieno pagrindinio tinklo įrenginio galimą apkrovimą, priklausomai kiek planuojama galinių įrenginių, koks funkcionalumas bus naudojamas ir kokio apsaugos lygio reikia (žr. prie įrenginių aprašymo Capacity Calculator)..

Renkantis galinius įrenginius, tokius kaip Wi-Fi prieigos taškai ar vaizdo stebėjimo kameros, galima pasinaudoti Ubiquiti Unifi dizaino centru. Šiuo atveju jau reikia užsiregistruoti, bet pats servisas yra nemokamas. Čia galima įsikelti nuskanuotus pastato planus ir ant jų dėlioti įvairią įrangą iš gamintojo katalogo ir žiūrėti koks yra Wi-fi ar kamerų stebėjimo lauko padengimas ir kaip, pvz., Wi-Fi kameros komunikuoja su Wi-Fi prieigos taškais. Taip pat susimodeliuoti tinklo pajungimus, rozetes ir pan. kad tai korektiškai veiktų, jums reikės sukalibruoti įkeltą pastato planą bei sužymėti kurios sienos yra išorinės, o kurios vidinės. Man tai tikrai pravertė ir gautas rezultatas tikrai pasiteisino praktikoje.

Jei nuspręsite, kad kameroms reikia atskiro valdymo ir įrašymo įrenginio, tikrai kils klausimas kokio pajėgumo jo reikia ir kiek bei kokio tipo diskų reikia vaizdo įrašymui bei jo saugojimui. Šiam tikslui yra dar vienas puikus nemokamas resursas – Project Calculator for UniFi Protect iš Zufall Communications. Čia reikia nurodyti, kokį įrenginį naudosite, kiek ir kokių kamerų bei kiek laiko įrašai bus saugojami. Rezultate gausite diskų talpą bei kiekį, suderinamus gamintojus ir diskų tipus.

Man, įsivertinus tiek esamus tiek ateities poreikius bei praėjus visus planavimo ir projektavimo etapus, buvo įsigyta ir įdiegta tokia įranga:

Kamieninis tinklas:

Galinė tinklo įranga:

  • Tinklo PoE komutatorius – USW-Flex (46W), kuris yra tinkamas ir montavimui lauke.
  • Wifi prieigos taškai ir tinklo kartotuvas – pora U6 Mesh ir vienas U6 Extender. .Beje, šiuos Wi-Fi prieigos taškus taip pat galima montuoti lauke.

Vaizdo stebėjimas:

  • Vaizdo stebėjimo kamerų valdymo ir įrašymo įrenginys su keturiais 8TB diskais – Network Video Recorder
  • PoE kameros – G5 Flex. Jos skirtus vidui, bet tinka ir laukui. Šiaip laukui yra numatytos rimtesnės kameros. Bet apie jas bus tada, kai jos bus pastatytos.
  • Wi-Fi kameros – G4 Instant.

Kameros tikrai duoda puikios kokybės vaizdą net ir visiškoje tamsoje. Taip pat jos turi išmanią žmonių tiek judėjimo detektavimo, tiek būvio sensorius. Taip pat labai pravertė galimybė nustatyti detektavimo ir įrašymo zonas. Galimybė nustatyti privatumo zonas taip pat yra puikus priedas.

Visa pagrindinė tinklo ir kita įranga buvo supakuota į komunikacinę 15U spintą Lanberg FF01-6815-12BL V2, kas yra tikrai geras kokybės ir kainos derinys.

Tai tiek apie apie tinklo įrangą. Tai dar ne pabaiga, tad tikrai dar prie jos ar grįšime.

O jei turite klausimų, kas, kaip, kodėl ir pan,, drąsiai klauskite, atsakysiu kiek leis mano žinios ir praktinė patirtis.

Kitame įraše grįšime prie pačios išmanaus namo valdymo sistemos ir kalbėsime apie įrenginių komunikacijos protokolus, bei jų pasirinkimo kriterijus.

Parašykite komentarą