Dubingiai

Kelias į Dubingius

Kažkaip senai buvo savaitgalinės išvykos. Darbai, kelionės, prastas oras – visa tai įtakojo tokių išvykų dažnumą. O mūsų akys jau pakankamai pasiilgo pro mašinos langą skriejančių vaizdų ir priešakyje vinguriuojančios plento juostos. Tačiau šiandien viskas rikiavosi reikiama linkme: noras yra, neblogas oras taip pat yra. Liko tik sugalvoti kur. Kiek pasvarstę nusprendėme užsukti į Dubingius.

Pro Dubingius ne kartą važiuota, bet man miestelis daugiausia asocijavosi su sankryža, kurią pralėkdavau niekada nesustojęs:

Sankryža

Ši kartą sustojome apsidairyti. Tačiau kiek besidairytum, akys vis užkliūna už didelio buvusios karčemos pastato, kuris savo masyvumu tarsi užgožia viską aplinkui ir prikausto dėmesį:

Buvusi karčema

Susidarė įspūdis, kad be šios karčemos daugiau nėra į ką žiūrėti. Todėl jau buvau besisukąs eiti link mašinos, kai akys užkliuvo už keliuko, vedančio link medinės koplytėlės ir vartelių:

Deja vu

Į akis, pro debesio plyšį plieskianti saulė sukūrė keista jausmą, lyg už tų vartelių kažkas spindėtų ir kviestų užeiti. O dar toks jausmas, kad visa tai kažkur matyta, o tame vaizde dar kažko trūktų. Iš pirmo žvilgsnio buvo panašu, kad už vartelių turėtų būti kapinaitės, nes jos matėsi kiek toliau šone. Bet nuojauta sakė, kad taip nėra. Smalsumas nugalėjo, ir mes įėjome pro vartelius:

Užmiršta vieta

Užėjęs supratau, ko man tame vaizde trūko. Čia būta bažnyčios, kurios teliko tik pamatai, šventoriaus. Keista, bet neradau jokios užuominos ar lentelės apie tai. Va ir pasidarė įdomu kokia tai buvo bažnyčia ir kokia buvo jos istorija.

Vėliau grįžome prie tilto ir pilies kalno:

Pilies kalnas

Lipdamas laiptais pagalvojau: gerai, kad sutvarkė piliakalnio šlaitus išskirsdami brūzgynus. Likę ant šlaitų augantys ąžuolai suteikia šiai vietai savotiško didingumo:

Ąžuolų šlaitas

Kai užsikabarojome laiptais į viršų, pažvelgiau žemyn link tilto:

Dubingių tiltas

Apačioje vyko šioks toks gyvenimas. Nevalingai pabandžiau įsivaizduoti kaip viskas atrodė nuo kadaise ant šio kalno stovėjusios pilies bokštų, kurie, ko gero, nebuvo žemi. Čia gyvenusiems valdovams apačioje keliaujantys žmonės tikriausiai asocijavosi su skruzdėlėmis darbininkėmis, kurių paskirtis – įgyvendinti jų sumanymus. O šių kraštų valdovai buvo tikrai didingi ir galingi. Radvilos – didikai, kurie turėjo savo krašto vystymosi viziją ir to atkakliai siekė statydami miestus, pilis, rūmus ir bažnyčias. Net ir po kelių šimtmečių jų vardas ir palikimas sukelia pagarbą įvairiuose kraštuose. O čia beliko tik kadaise jų statytos bažnyčios pamatai, po kuriais ilsisi jos fundatorių palaikai:

Reformatų bažnyčios liekanos

Palaidojimo vietą žymi kuklus juodas antkapis:

Radvilų antkapis

Bet koks skirtumas, kokio dydžio akmuo ant tavo kapo, kai apie tave prisimena keliolika kartų? Manau tai labai gera vieta pamąstyti apie tai visiems, kas įsivaizduoja esąs didis ar labai svarbus.

Įrašo “Dubingiai” komentarų: 14

 1. Graži karčiama – labai patinka tokie tikri lietuviški namai. Galėjai dar Asvejos peizažų nufotografuoti 🙂

  • Tuose kra6tuose b8nu ne taip jau ir retai, todėl Asvejos peizažams tikrai rasiu tinkamesnį metą nei buvo vakar :). O dėl smuklės – tai čia, ko gero, sunku būtų įvardinti kaip lietuvišką pastatą. Tai greičiau tipinis medinės užeigos projektas, skiriasi tik dydžiai. O ir smuklininkas greičiausiai tais laikais buvo ne lietuvis 🙂

 2. Nuotrauka su varteliais, ir sekanti, su pamatais – ohoho. Kitaip nemoku pasakyti 🙂
  Vėl išvykoje primedžiojai grožio 😉

  • Kai dariau tą vartelių kadrą, iš karto įsivaizdavau jį nespalvotą. Smagu, kad patiko 🙂

 3. Labai grazi aplinka,bet idomu ar su autobusu iki tem galima dasigauti,ar ta vietele pasiekiama tik tiem kurie turi masynites????? 😦

  • jai is vilniaus, neatvazuosi su autobusu nes tik is moletu autobusas vazuoja. Bet vasara dubinguose nuostabu gyventi ir pasivaikscioti;D

 4. Atgalinis pranešimas: MariukasM.LT » Kelionių archyvai–Dubingiai

 5. Ten ne medinė koplytėlė, o varpinė. O karčiamoje buvo filmuotas legendinis “Tadas Blinda“, tie kas lankėsi joje prieš restauraciją, galėjo atpažinti iš kadrų filme. O piliakalnyje yra ne tik Radvilų bažnyčios pamatai, bet ir Vytauto laikų rūmų griuvėsiai, kuriuose dar pagyveno Barbora Radvilaitė, ir Antano Smetonos vasarnamio griuvėsiai, kurie tik prieš dešimtmetį užversti žemėmis.

 6. Taip, apie tuos kuklius antkapius tai galima pasakyti Sic transit gloria mundis.

Komentavimo galimybė išjungta.