Mano virtualus “tamsusis” kambarėlis #1

Jei jau aprašiau man iškilusius klausimus dirbant su RAW formato nuotraukomis, manau, kad būtų visai logiška papasakoti kaip aš su tuo vienaip ar kitaip tvarkausi. Todėl kviečiu jus apsilankyti mano virtualiame “tamsiajame” kambarėlyje.

Taigi, stipriai padidėjus nuotraukų RAW formatu kiekiui aš supratau, kad turiu ne tik iš naujo sukonstruoti savo nuotraukų katalogo struktūrą, bet tuo pačiu peržiūrėti ir nusistovėjusią katalogo tvarkymo bei darbo su nuotraukomis tvarką. Pagrindinės to priežastys. kurios atsirado tam tikslui naudojant Adobe Photoshop Elements ir Sony programinę įrangą buvo tokios:

 1. Bereikalingas nuotraukų kopijų atsiradimas, kurios buvo daromos automatiškai redaguojant tiek RAW, tiek ir JPEG nuotraukas, siekiant išsaugoti originalią versiją.
 2. JPEG formato, kaip galutinio rezultato, reikalingumas, norint jas publikuoti internete ar įdėti į EXIF metaduomenis GPS koordinates.
 3. Pagaliau 8-toje Elements versijoje atsiradusios man visiškai nereikalingos galimybės, kurios tik generuoja kompiuterio apkrovimą.

Teko praleisti nemažai laiko internete, beskaitant kaip su tokiais dalykais tvarkosi labiau patyrę (gaila, kad nieko panašaus neradau lietuviškai) bei bandant įvairias programas. Kaip jau tikriausiai supratote iš iliustracijos, aš pasirinkau darbui su nuotraukų katalogu ir pradiniam (bet dažniausiai galutiniam) nuotraukų redagavimui Adobe Lightroom., nors teko susitaikyti su kai kuriais jo, bent jau žvelgiant iš mano varpinės, trūkumais.  Taigi, kokios šios programos savybės ir galimybės nulėmė mano pasirinkimą? Pirmiausia išsisprendė anksčiau išvardintos problemos:

 1. Redaguojant bet kokio formato nuotrauką nereikia kurti pilnos jos kopijos. Originalas yra išsaugomas visus pokyčius įrašant į metaduomenų atskirą, nediduką failą (kol kas savo nuotraukų nekonvertuoju į DNG formatą). Be to, esant reikalui, aš galiu sukurti norimą virtualių kopijų skaičių, tam nešvaistydamas vietos diske.
 2. Norint publikuoti nuotraukas internete ar prikabinti prie jų GPS koordinates, man nereikia išsaugoti jau sutvarkytas RAW nuotraukas JPEG formatu. Tam reikalui aš naudoju du tikrai gerus Lightroom įskiepius: nuotraukų publikavimui Flickr’e – Jeffrey’s “Export to Flickr” Lightroom Plugin ir GPS koordinačių įrašymui į nuotraukos metaduomenis – Jeffrey’s “GPS-Support” Geoencoding Plugin for Lightroom.
 3. Elements, kurio licenciją aš turiu nusipirkęs, taip pat nelieka be darbo, nes gerai integruojasi su Lightroom (o ir jame buvęs nuotraukų katalogas gerai persikėlė į naująją programą) kaip back-end programa rimtesniam nuotraukų redagavimui. Jei kada nuspręsiu, kad jau pribrendau Photoshop’ui, tai šis dar geriau integruojasi su Lightroom

Katalogo tvarkymo galimybės, palyginti su Elements, taip pat žymiai geresnės. Čia aš galiu kurti įvairias automatiškai atnaujinamas nuotraukų kolekcijas ne tik pagal įprastus kriterijus, bet ir pagal specifinius, kaip, pvz., pagal objektyvo modelį arba automatiškai atrinkti nuotraukas, kurios jau publikuotos Flickr’e, nes jau minėtas įskiepis į nuotraukos metaduomenis įrašo ne tik publikavimo požymį, bet ir URL adresą.

O dabar apie trūkumus:

 1. Lightroom nemoka dirbti su tinkliniais diskais. Tai reiškia, jei dalį katalogo nuotraukų norite laikyti ne kompiuterio diske, tai kitas diskas turi būti tiesiogiai prijungiamas prie kompiuterio.
 2. Nuotraukų katalogo duomenų bazė patampa labai svarbiu dalykų, todėl reikia rūpintis jos kopijomis.
 3. Pats Lightroom nemoka archyvuoti nuotraukų, o 64 bitų versija nerašo nei į CD ar DVD. Kopijavimo būdus ir priemones turite pasirinkti patys.
 4. Lightroom, kaip ir Photoshop bei Photoshop Elements, RAW nuotraukų apdorojimui naudoja tą patįvAdobe Camera RAW, kuris gan prastai tvarkosi su mano SONY DSLR-A700 RAW nuotraukų spalvomis, o kai kuriais atvejais ir triukšmais. O panaudoti kitą konverterį tiesiai iš Lightroom negalima.

Tačiau visi šie trūkumai, kai dabar jau žinau kaip su jais tvarkytis, yra palyginus niekis su pagrindiniais Lightroom privalumais tokiais, kaip:

 1. Galimybė vienu metu tvarkyti daug nuotraukų iš karto, išsaugoti įvairius redagavimo parametrų nustatymus kaip šablonus bei automatiškai pritaikyti juos nuotraukoms jau importavimo metu.
 2. Galimybė įkelti kitų sukurtus redagavimo šablonus.
 3. Daug medžiagos internete apie Lightroom panaudojimo galimybes, kas labai svarbu mokantis dirbti su juo
 4. Pagaliau darbas su integruotu Adobe Camera RAW man yra žymiai patogesnis ir preciziškesnis, nei darbas su Sony Digital Image Converter.
 5. Galimybė pritaikyti arba sukalibruoti spalvų apdorojimą konkrečiam fotoaparatui.

Tų gerų savybių yra ir daugiau, bet išvardinau man svarbesnes. Tačiau, nežiūrint visų privalumų ir trūkumų,  Lightroom tapo pagrindiniu mano įrankiu darbui su bet kokio formato skaitmeninėmis fotografijomis.

Kadangi tekstas gavosi ir taip ilgas, tai kitose dalyse norėčiau jums papasakoti kaip tvarkau savo nuotraukų katalogą bei, pagaliau, kaip išsprendžiau spalvų problemą.

Įrašo “Mano virtualus “tamsusis” kambarėlis #1” komentarai: 8

 1. Lightroom’as – labai patogus įrankis tvarkyti nuotraukų kolekcijas, tačiau dėl nekorektiško spalvų pateikimo nuotraukose po Canon RAW failų konvertavimo, aš jo nenaudoju. Spalvos palieka kažkokios blankios ir nenatūralios.

   • Irgi su šia bėda susiduriu, atsiranda tik daugiau darbo “atgaivinti spalvas“. Lauksiu kito arba dar kito įrašo 🙂

 2. Ačiū už info – pats mąstau, po kokio gylio dumblymus reiks maknoti, jei sumanyčiau su RAW susidėti, ir va Lightroom man buvo viena iš rimčiausių opcijų 😉 Tai tu pabraidyk ten pirma manęs ir aprašyk visas pavojingas vietas 🙂

 3. Atgalinis pranešimas: MariukasM.LT » Mano virtualus “tamsusis” kambarėlis #2

Komentavimo galimybė išjungta.