Rokiškio dvaras

Rokiškio dvaras

Kaip jau minėjau praeitame įraše, karštis gan greitai mus išgynė iš Rokiškio centro. Todėl, daug negaišdami, patraukėme link antrojo šios kelionės tikslo – Rokiškio dvaro

Šiaip pabandysiu viską parodyti taip, kaip jūs pamatytumėte eidami link dvaro nuo Nepriklausomybės aikštėje esančios “Arkos”. Taigi, link dvaro veda tokia neišvaizdi alėja, pavadinta Tyzenhauzų vardu. Jos pabaigoje, iš abiejų pusių prasideda tvenkiniai, už kurių po dešine galima pamatyti buvusią dvaro alaus daryklą, kuri tikiuosi irgi sulauks kada nors restauratorių:

Alaus darykla

Alaus darykla

Po kaire, kitame tvenkinio krante, matosi kumetyno pastatas, kuris lyg ir aptvarkytas, bet matosi, kad nenaudojamas:

Kumetynas

Alėja įsiremia į gatvę,kurios kitoje pusėje yra vartai į dvaro parką bei štai tokia, visai simpatiška sarginė:

Sarginė

O jau įžengus pro parko vartus, jums prieš akis atsiveria gražus vaizdas, kurio centre savo baltumu šviečia dvaro rūmai:

Dvaro rūmai

Mane visada stebino elektrikų sugebėjimas nutiesti laidus taip, kad būtų sugadintas bet koks peizažas. Negi nebuvo galima panašiose vietose pakloti kabelių po žeme? Bet velniai nematė tų laidu, keliaujame toliau.

Pakraščiuose, medžių šešėlyje esantys takeliai – tikrai gera vieta maloniam pasivaikščiojimui po parką. Tad beeidami vienu iš jų, greitai priėjome vieną iš gražiai sutvarkytų oficinų:

Oficina

Oficina

Oficina

Taigi, pražygiavę pro oficiną, mes vėl atsidūrėme saulės atokaitoje, prieš dvaro rūmus. Ši kartą nusprendėme neiti į vidų, nes vaikštinėti po prikaitintą muziejų tikrai menkas malonumas. Į vidų užsuksime gal kitą kartą, kai vėl apsilankysime šiuose kraštuose. O dabar mes patraukėme vėl į pavėsį, aplink rūmus, kur beveik prie pat jų glaudžiasi virtuvės pastatas:

Virtuvė

Visai logiška, kad visai šalia pamatėme ir ledainę:

Ledainė

Už dvaro rūmų, o tiksliau už virtuvės ir ledainės, parko pakrašty jūs staiga patenkate tarsi į kitą erdvę. Tai muziejaus ekspozicijos (bent jau aš taip supratau) etnografinė dalis, kuri neturi nieko bendro su dvaro pastatais:

Ekspozicija

Tačiau šie pastatai tikrai negadina bendro įspūdžio.

Patraukę takeliu toliau, netrukus pamatėme ir kitą dvaro rūmų pusę, kuri truputi kiek ir lengvai apšepus, palyginus su paradine pastato puse:

Dvaro rūmai

Tarsi patvirtinant tą minti, kad mes atsidūrėme jau neparadinėje pusėje, netrukus pamatėme dar nesutvarkytą parko dalį, kurios gilumoje, pasislėpęs medžių šešėlyje, stūkso oranžerijos pastatas:

Oranžerija

Labai tikiuosi, kad ir ši parko dalis bus greitai sutvarkyta.

Štai tiek įspūdžių tiek iš Rokiškio dvaro, tiek ir paties miesto. Bet tai dar ne viskas, kas šioje penktadienio išvykoje patraukė mūsų dėmesį. Bet tai vėl gi jau kito įrašo tema.

Įrašo “Rokiškio dvaras” komentarų: 11

  • Šiuo atveju tas gerai, kad gali neskubėti. Dvaras tvarkomas ir artimiausiu laiku išnykti nežada 🙂

 1. Man teko ir Rokiškio dvaro viduje apsilankyti, ten rusiuose itin vėsu ir galėjot atsivėsinti, o visos patalpos prikaišiotos iškamšų, būtų buvę tikrai daug ką pamatyti.

  • Kaip ir sakiau, vidų palikome kitam kartui. Tuo labiau, kad tikrai ne paskutinį kartą tuose kraštuose lankėmės.

 2. Šaunu pamatyti nuotraukas iš savo vaikystės krašto 🙂
  Alėja neišvaizdi dabar… o seniau būtent ja dvarininkai riedėdavo prabangiai tiesiai į bažnyčią, tad įtariu, jos vaizdas buvo kitoks.

  Gerai, kad dvaras kažkiek aptvarkytas, ir jo neištikęs toks likimas, kaip pvz., šio, esančio už poros dešimčių kilometrų:
  http://www.heritage.lt/dvarai/foto.php?id=345
  Dvarų duombazėje esantis vaizdelis dar ne tas, kuris yra dabar… http://www.ipix.lt/desc/40475860/

  • Dėl alėjos tikrai sutinku. Dabar ji primena nuošalią gatvelę. O Onuškio dvarui deja nepasisekė 😦 Nors iš senų piešinių matyti, kad tai buvo nemažas dvaras.

   • Iš vienos pusės, gan logiška, jos paskirtis dabar nebėra tokia svarbi, gi į dvarą dabar teateina keli turistai ir darbuotojai, o seniau dvaras turėjo žymiai didesnę reikšmę ir ta alėja tikrai nemažai turėjo būt keliaujama.
    Atvirai sakant ir man nesitikėjo pamačius tuos dvaro piešinius, tarybiniais metais aplinka ten taip pakeista, kad sunku tą senąjį vaizdą ir įsivaizduoti…
    P.S. Beje, Onuškis, jei ką, ne tas, kuris yra netoli Trakų.

 3. buvau su klase per eskursija viduj daba tokia meska netikra stovi

 4. Perskaičiau G.Viliūnės romaną “Imperatoriaus meilužė“ ir susidomėjau Rokiškio dvaru, perskaičiau nemažai, bet viso dvaro vaizdo taip ir neturėjau, kol neužtikau MariukasM.Ir viskas pasidarė aišku, ir linksmai pasivaikščiojau. Ačiū.

Komentavimo galimybė išjungta.