Vilniaus knygų mugė 2012

Vilniaus knygų mugė 2012

Vakar kartu su Žmogučiu apsilankėme Vilniaus knygų mugėje. Šiaip ten lankytis visai nesiruošiau, bet buvau švelniai įkalbėtas. Todėl ten vaikščiojau be jokio tikslo ir šiaip ganiau akis ir dairiausi pro fotoaparato ieškiklį.

Kadangi apsilankymas nebuvo iš anksto planuotas, tad nepasirūpinome bilietais, kuriuos galima buvo įsigyti internetu. Todėl teko atstovėti šiokią tokią eilutę prie kasų:

Eilė prie bilietų kasų

Laimei eilė judėjo greitai, o iš dangaus niekas nekrito. Tad nei sušalome, nei sušlapome ir gan sparčiai patekome į vidų. Čia greitai susidorojome su rūbine ir pajudėjome mažiausio pasipriešinimo kryptimi.

Ši kryptis mus atvedė į potuštę salę, kur daugiausia visko buvo skirta mažiausiems. Ten vyko kažkokia jiems skirta gyvo garso atrakcija:

Atrakcija mažiiesiems

Taip pat buvo ir galvosūkių kampelis, kuris taip pat nesiskundė mažųjų ir jų tėvelių dėmesiu:

Galvosūkių kampelis

Visai netoli ant sienos puikavosi Vilniaus grafikos meno centro K.Donelaičio poemos “Metai” iliustracijos:

K. Donelaičios poemos "Metai" iliustracijos

Dauguma šio paviljono ekspozicijų buvo išdėstyta palei sienas ar kampuose, todėl jo centras buvo užimtas savotiškos kabančių knygų širmos:

Kybančios knygos

Apart knygų ir galvosūkių, čia buvo galima susipažinti su senosios fotografijos technika:

Senosios fotografijos laboratorija

Arba Animacijos dirbtuvėlėse susipažinti ir sudalyvauti animacijos gamybos procese ir pažiūrėti kaip tai atrodo:

Animacijos dirbtuvėlės

Animacijos dirbtuvėlės

Dar galima buvo sužinoti  kaip atrodė vaškinės lentelės ir pabandyti ką nors parašyti:

Kaip rašydavo senovėje

Sekantis paviljonas, kur užtaikėme vis dar bandydami išvengti pagrindinio lankytojų srauto, buvo skirtas techninės, akademinės literatūros leidykloms bei dar šiokiems ir tokiems mane sudominusiems dalykams.

Tik įėjus pro duris, mano dėmesį patraukė žemėlapių leidykla, o tiksliau jos pristatytas elektroninis Lietuvos Geografinis žemėlapis 1:50000:

Lietuvos Geografinis žemėlapis

CD kaina pasirodė tikrai patraukli, t.y. 14.50 LTL. Ir jau norėjau ji čiupti, bet visgi paprašiau pademonstruoti ką su juo galima nuveikti. Galimybės tikrai atitiko kainą. Tai tik elektroninė versija popierinio žemėlapio, kur veikia paieškos sistema. Iš jo negalima paimti dominančių objektų koordinačių ir perkelti kitur, o be to jis neturi atnaujinimo galimybių. Tad kai pasens, teks pirkti kitą CD. O aš visai nesiruošiu kaupti tokių CD kolekcijos. Ir tai, kaip jį aš galiu panaudoti savo poreikiams, tą patį galiu padaryti ir su Maps.LT sistema.

Dar vienas technologinis dalykas, kuris mane sudomino, tai fotografijos perkėlimo ant drobės sistema:

Nuotraukos perkėlimas ant drobės

Sumanymas tikrai fantastinis, o ir ant sienos kabanti drobė kartai yra žymiai geriau nei šiaip atspausdinta nuotrauka ant foto popieriaus ir supakuota į rėmelius.

Labai patiko siena, primenanti saugojimo kameras, kur už durelių slėpėsi ten pristatomų knygų iliustracijos:

Knygų iliustracijų pristatymas

Jau beišeidamas iš šitos salės, pakeliui stabtelėjau prie Vilniaus knygrišių gildijos stendo, kur buvo pristatyta senoji knygų ryšimo technika ir parodyti šio proceso etapai:

Knygos įrišimas

Bet pagaliau atėjo laikas apsilankyti pagrindinėje mugės salėje, kur susikoncentravo ne tik pagrindinės visokios literatūros leidyklos bei pardavėjai, bet ir pagrindinė lankytojų masė. Žmogutis, kuris turėjo, kaip vėliau paaiškėjo, aiškų apsilankymo čia tikslą, iš karto nuvairavo jam reikiam kryptimi ir dingo man iš akių. O aš, kadangi jokių tikslų čia neturėjau, pasileidau į laisvą plaukiojimą žmonių jūroje ir leidausi nešamas visokiausių srovių. Pradžiai mane srovė priplakė prie knygomis nukrauto kažkokio prekystalio, kur prekyba tiesiog virte virė:

Intensyvi prekyba 

Paskui užsikabinau už neaišku kodėl čia stovinčių senovinių motociklų:

Motociklinė klasika

Motociklinė klasika

Kokio velnio jie čia stovi aš išsiaiškinti nespėjau, nes žmonių srovė mane nunešė į salės pakraščius, kur viename kampe buvau priplaktas prie stendo su šiuolaikinėmis elektroninėmis mokymo priemonėmis:

Modernios mokymo priemonės

Supratau, kad jei daugiau nenoriu būti nešiojamas panašių srovių, reikia vengti knygų rojų, kurie sutraukia didžiąją masę žmonių, kaip pavyzdžiui šitas:

Knygų rojus

Tad pradėjau rinktis ne pagrindinius praėjimus, o šoninius. O ten irgi buvo ką pamatyti, kad ir interaktyvios, lietimui jautrios lentos pristatymą:

Interaktyvios lentos pristatymas

Interaktyvios lentos pristatymas 

Pristatymas daugiau buvo įdomus vaikams nei suaugusiems. Nors tai pagaliau turėtų pabaigti juodos lentos ir kreidos erą.

Dar viename praėjime užtikau stendą, kur mano blaškymasis po mugę įgavo prasmę. Iš ten atsišvartavau nešinas dviem knygomis: “Lietuvos dvarai”, kurios kaina buvo dvigubai mažesnė nei prekyboje ir “Lietuvos pilys ir tvirtovės”, kurią pervertęs nusipirkau net nežiūrėdamas kiek ji kainuoja.

Po to pakeliui aptikau iš kažkokio angliškų knygų stendo (ko ir reikėjo tikėtis) išeinantį Žmogutį, su knyga po pažasčia. Taigi, tapo aišku, kad mums nebėra ką čia veikti, tad patraukėme apžiūrėti S. Brunzos Cadillac automobilių ekspozicijos senajame LitEXPO pastate. Bet tai jau kito įrašo tema.

Tai tiek mano įspūdžių iš šių metų Vilniaus knygų mugės. Ir jei trumpai, tai man visai patiko, o ir įdomu buvo.

Įrašo “Vilniaus knygų mugė 2012” komentarų: 15

 1. Aciu uz reportaza. Jis kiek kitoks, nei mirgantys feisbuke ivairiu leidyklu ir rasytoju reportazai. KUo kitoks ? Nesuinteresuotas ir toks paprastai zmogiskai objektyvus 🙂

  • Vadinasi, sudėjusi visus reportažus krūvon, tikrai turėsi gan pilną vaizdą to, kas ten vyko 🙂

 2. Aš tai net išpublikavau sąrašą, ką įsigijau 🙂 O ten, kur ilgoji eilė, tai matyt šeštadieni buvai. Aš irgi atstovėjau ją, kažkur apie pusvalandį.

  • Skaičiau, tik kažko komentaro ten parašyti negalėjau. Taip, buvome šeštadienį. Kiek stovėjome neužfiksavau, bet laikas neprailgo. O tą vargšą Kulverstuką, įspeitę į kampą, ten vos neuždraugavo negyvai. Vargšas net pasislėpė kažkur prie evakuacinio išėjimo 🙂

 3. Tai kad jis pats prie visų kabinėjosi ir draugaut norėjo:-) O komentaras kodel nepasirase? 😦

 4. Ta pacia proga (tegul nebus palaikyta uz spam), ar doras daiktas ta “Lietuvos pilys ir tvirtovės“? Knygyne kai varčiau, tai nesudomino.

  • Kol kas tik perverčiau. Man patinka, kad ten nemažai visokių faktų vienoje vietoje. Ypatingai apie pilis ne dabartinės Lietuvos teritorijoje.

   • Aš turiu gerą knygą apie Ukrainos LDK epochą, bet būtų įdomu patyrinėti ir kitas pilis Baltarusijoje ar db. Rusijos žemėse.

 5. buvau ir as. tik nesupratau kodel visi stovejo prie 1 ir 2 kasos kai 3-ia buvo tuscia 🙂 todel namo stovejimas buvo 5 min 🙂 o siaip mane veza si muge del to kad vienoje vietoje galima is tikro pamatyti tai kas leidziama in lt. buvau suzavetas enciklopedijos rinkiniu apie visas savivaldybes. deja tai retenybe ir dar ne visa ibaigta. bet ideja tikrai sveikintina. uch… noreciau grizti i vaikyste ir rasti laiko krimsti knygas iki ausros 🙂

  • Hm… Tuo metu, kai ten buvome, ta kasa neveikė. O šiaip tai vaikščiojau ir irgi negalėjau atsistebėti, kiek visko yra išleidžiama.

 6. techninis klausimas, matau fotografuota be blykstes, matomai naudotas arba ilgas islaikymas arba didelis iso, tuomet lenkiu galva pries sony ir jos gebejima tvarkytis su triuksmais… nei nebutu sunku,exif parametrus…

  • Nelabai gerai Sony A700 tvarkosi su triukšmais, palyginus su jos tiesioginiu konkurentu Nikon D300. Tačiau šį daiktą turiu jau beveik 4 metus, tad kažkiek išmokau su tuo tvarkyti. Be to, dauguma atvejų, kaip ir šiuo, naudoju RAW formatą. Tad vistiek nuotraukos pereina per apdorojimo programą. Kadangi tai ne Sony PĮ, tai teko tiek fotoaparato nustatymus, tiek ir programą suderinti tarpusavyje. Kadangi tai nuotraukos ne spausdinimui, tai kai kur tiesiog grubiai nuėmiau triukšmus. Nors teisingai naudojant, galima gauti geros kokybės kadrus ir prie ISO 3200. Šį karta ISO nustatymas buvo paliktas ant auto intervale 200 – 800. O EXIF informaciją galima pamatyti paspaudus ant nuotraukos ir nukeliavus į Flickr ir per Action meniu galima iki ten prisikasti.

Komentavimo galimybė išjungta.