Pusiau skusta, pusiau lupta

maps_lt_anp

Vasara – pats tas metas keliauti. Todėl mano dėmesys vis labiau linksta link įvairių maršrutų Lietuvos parkuose paieškos. Benaršant po tų parkų tinklalapius, paskutiniu metu į akis krenta projektas “Keliaujantiems lėtai”, kurį parengė Baltijos aplinkos forumas kartu su maps.lt.

Pati šio projekto mintis – tiesiog nuostabi ir to labai trūko: sukaupti lankytinų objektų ir maršrutų duomenų bazę ir visa tai pateikti interaktyviuose žemėlapiuose:

“Naujasis interaktyvus įrankis siūlo šimtus objektų ir dešimtis maršrutų aprašymų su nuotraukomis bei detaliais žemėlapiais, kuriuos galima atsisiųsti, atsispausdinti ir pasiimti su savimi į kelionę.

Šios paslaugos išskirtinumas tas, kad naudojant pažangiausias geografinių informacinių sistemų (GIS) technologijas, iki šiol buvę išbarstyti saugomų teritorijų duomenys yra kaupiami bendroje sistemoje. Sistema leidžia parkų darbuotojams kurti interaktyvias kelionės maršrutų schemas, jas keisti ir papildyti lankytojams aktualia informacija apie gamtos sąlygas ar paslaugas.

Informacija apie vertingiausius gamtos ir kultūros paveldo objektus ir pažintinius maršrutus bus prieinama ne tik svetainėje Maps.lt, kurią kasdien aplanko arti 40000 lankytojų. Valstybiniai parkai šiuos duomenis gali įkelti ir į savo svetaines kaip interaktyvius lankytinų objektų ar atitinkamų maršrutų žemėlapius.”

Šiame projekte, kiek pavyko sužiūrėti, dalyvauja praktiškai didžioji dauguma nacionalinių ir regioninių parkų. Todėl nieko nuostabaus, kad jų interneto svetainėse atsirado šie interaktyvūs žemėlapiai, pakeisdami skanuotus ar savo jėgomis sukurtus įvairaus formato elektroninius žemėlapius. Visa tai matydamas, pamaniau, kad pagaliau ir į mūsų kiemą pagaliau atkeliavo XXI amžius, ir susiruošti kokiai  nors išvykai bus juokų darbas, tiesiog puff ir maršrutas su visais lankytinais taškais jau sėdi tavo navigatoriuje. Ir nebereikia jokių įmantrybių su custom žemėlapių pririšimais ir pan.

Deja, teko greitai nusivilti, nes supratau, kad visa ši gražiai pateikta informacija man yra praktiškai bevertė. Neradau jokios galimybės tiesiai iš maps.lt svetainės atsisiųsti mane sudominusio maršruto gpx arba bent jau kml formatu. Vienintelis paprastas būdas pasiimti tokį žemėlapį senu, dar senolių išbandytu būdu – atsispausdinti ant popieriaus. Taip ir norisi kūrėjų paklausti – ar kai tai darėte bent jau žiūrėjote į kalendorių, ar bent jau pasitikslinote kuris amžius, jau nekalbant apie metus? GPS navigacija dabar ne tik specializuotuose įrenginiuose, bet ir vos ne kiekviename bent kiek gudresniame telefone. GPX bylų formatas jau senai tapęs standartu keičiantis navigacijai skirta informacija. O jūs vis dar šnekate apie “atsispausdinti ir pasiimti su savimi į kelionę”.

Tiesa, teoriškai šiuos žemėlapius galima pasiimti su savimi ne tik popieriniu pavidalu, bet ir įsikelti į išmanųjį telefoną, jei į jį įdiegsite ArcGIS aplikaciją bei užsiregistruosite ESRI portale. Tačiau vis tiek tai veiks būtent šioje sistemoje. O jei vis dar norėsite įsikelti į savo normalų navigatorių, turėsite kažkiek pavargti, kol tai konvertuosite į normalų formatą.

Tik va štai kyla toks klausimas – ar tikrai verta tai daryti ir gaišti laiką, jei jūsų paslaugoms yra puikios ir nemokamos tarnybos, tokios kaip Google Maps, Bikely.com, GPSIES.com, Wikiloc.com, Everytrai.com ir dar nemažai kitų, kuriomis naudojasi ne tik šis tinklaraštis, bet ir kiti tinklalapiai, tokie kaip Belvilis.lt, normalių žemėlapių vis dar galima rasti Neries regioninio parko svetainėje ar pas Tytuvėnų regioninį parką.

Taigi, kaip bebūtų gaila, šį graži idėja gavosi neišbaigta, t.y pusiau skusta, pusiau lupta. Nes svarbu ne tik sukaupti informaciją, ją gražiai pateikti, bet ne ką mažiau, o dar gi daugiau svarbu sudaryti šiuolaikiškas ir patogias galimybes ja naudotis.

Įrašo “Pusiau skusta, pusiau lupta” komentarai: 4

 1. Mes irgi labai apsidžiaugėme radę šį projektą. Mums dar labai patinka ir eko pasų idėja – vaikams pats tas. Bet labiausiai nusiminėme, kad maršrutų pateikiamų maps.lt svetainėje vos vos keli, ir nepastebėjom, kad jų ten greitai daugėtų.. 😦

  • Šiaip tų maršrutų ten nėra taip jau mažai, gal jie kiek sunkiau surandami. Todėl patogiau juo rasti pirminiame šaltinyje, t.y kokio parko ar TIC tinklalapyje. Bet kad jų negali atsisiųsti – tai čia jau labai blogai.

 2. Sveiki, MariukasM,

  ačiū už gražius žodžius ir konstruktyvią kritiką mūsų projekto atžvilgiu, kurią pilnai priimu, tik norėjau paaiškinti kodėl rezultatas yra toks koks yra, ir pakviesti kartu pagalvoti kaip jį turėti patogesnį ir prasmingesnį.

  Kaip buvo rengiamas projektas, nebuvo jokių ženklų, kad mobiliųjų telefonų technologija pasieks tokį šuolį, kad bus galima laisvai naudotis GPS ir žemėlapiais. Vien paraiškos vertinimas užtruko 2 metus, o su tais projektas jau yra taip, kad jeigu nesusiplanavai lėšų vienam, ar kitam darbui, lieki su tuo, ką turi. Bandėme mes susikooperuoti su kitu panašiu „Keliaujantiems kitaip“ projektu, bet jie turėjo kitus motyvus ir dabar turime dvi neišbaigtas platformas. Buvo siūlymas ir Turizmo departamentui įsitraukti, net ir jie turi savo motyvus, beveik kasmet keisti informacinę platformą.
  Apibendrinant galima pasakyti, kad mes konkuruojame, nors tai ir yra mano nuomone absurdas, su valstybės institucijomis, kurios turi geresnes galimybės pasinaudoto ES ir Valstybės biudžeto pinigais, todėl šiandiena turime mobilią aplikaciją „TourismLT“ tačiau su tais pačiais tik mažesnės duomenimis.

  Įvertinę, visus šiuos iššūkius mes priėmė vidinę nuostatą, kad kol kas nesieksime apimti maksimaliai daug duomenų, bet koncentruotis mums kaip gamtininkams vertingus maršrutus, atsisakant automobilių maršrutų, o paliekant tuos, kuriuos mes, saugomų teritorijų darbuotojai, ar mūsų bičiuliai žygeiviai yra išbandę ir pasiūlę.

  Iš kitos pusės, mobilios aplikacijos vystymo idėjos neatsisakėme, bet tam turime uždirbti pinigų, o kadangi pati platforma lėšų negeneruoja, naudojame kitas priemones tai padaryti.

  Jeigu turite pasiūlymų, kaip šią idėją vystyti, mielai laukiam pasiūlymų!

  Pagarbiai
  Kęstutis Navickas

  • Jus pats ir atsakėte į klausimą ką reikia patobulinti, Jei jau patys išbandote maršrutus ar tai daro jūsų bičiulai žygeiviai, tai įrašykite juos su navigatoriumi ar telefonus, kuris palaiko GPS ! tam skirtu programėlių tikrai yra. Tinka ir tos tarnybos, kurias aš pavardinau šiame įraše ir naudoju pats, kai publikuoju savo įrašytus maršrutus. Manau, kad ir tinklaraščiai, tokie kaip šis, irgi mielai pasidalintų savo sukaupta informacija. Tereikia tik noro ir nereikės nei daug pinigų, nei ilgo derinimo 🙂

Komentavimo galimybė išjungta.