Ledynų pėdsakais Salantų regioniniame parke

Šauklių riedulynas-kadagynas

Štai tokią temą mes sugalvojome sau šeštadieniui, kurią mums pasufleravo Salantų regioninio parko tinklalapis, kuriame yra aprašytas toks maršrutas.

Iš tikro tai mums nebuvo kažkas naujo, o tik pakartojimas seno, prieš kokius aštuonerius metus pravažiuoto maršruto sutrumpintas variantas. Tik tada, bemigruojant iš seno kompiuterio į naują, buvo praganytos tos kelionės nuotraukos. Todėl nusprendėme, kad pasitaikė proga vėl apsilankyti tuose kraštuose ir pasižiūrėti, kas pasikeitė, kas atsirado naujo.

Tada mes per dieną nuo namų įveikėme beveik 1000 km, šį kartą – apie 850 km. Kaip ir tada, didžioji dalis kelionės – tai pravažiavimai iki maršruto pradžios ir grįžimas namo. Tačiau mums patinka keliauti su gerais automobiliais, tad tai irgi yra didžiosios pramogos dalis. Tuo labiau, kad kiekvieną katą gali pasirinkti vis kitokį kelią.

Šį kartą mes nusprendėme nesilankyti pakartotinai Apuolės ir Įpilties piliakalniuose, Mosėdyje ir Orvydų sodyboje, bei dar keliuose objektuose. Norėjome grynos gamtos ir pamatyti prieš maždaug 26 tūkst. metų praslinkusio ledyno pėdsakus.

Maršrutą pradėjome nuo Alkos alkakalnio, kuris yra prie pat Salantų, kurio dar nebuvome lankę ir nuo kurio atsiveria gražūs vaizdai link paties miestelio:

Salantai

Salantų laukai

Pats alkakalnis puikiai tiko į temą, nes tai ne tik gan ilgai naudota pagoniškų apeigų vieta, berods iki XVII a., bet ir vienas iš paliktų ledyno pėdsakų, kuris šią kalvą ir suformavo:

Alkos alkakalnis

Alkos alkakalnis

Ant pačios kalvos kažkokių pagoniškos šventyklos pėdsakų vargu ar pavyktų rasti. Ten stūkso tik varganas koplytstulpis, tačiau šlaituose iš žemės kyšantys samanoti akmenys, liudija šios kalvos ledynišką kilmę:

Alkos alkakalnis

Kitas ledyno pėdsakas, ties kuriuo stabtelėjome – Šauklių akmuo:

Šauklių akmuo

Šauklių akmuo

Įdomiausia tai, kad ant nuo šios uolienos atkirstos dalies stovi Jūratės ir Kastyčio skulptūra Palangoje.

Šis akmuo net tik rodo Šauklių kaimo pradžią, bet ir simboliškai žymi savotiška įėjimą į Ledynmečio palikimo parką. Kalbu ne tik apie tai, kad šiame kaime beveik prie kiekvieno kiemo tvoros, vartų ar pačiame kieme stūkso po vieną ar net kelis nemažus riedulius, bet ir apie prie kaimo esantį Šauklių riedulyną-kadagyną, kuris dar vadinamas lietuviška tundrą. Čia yra įrengtas pažintinis takas, kuriuo mes esame apėję prieš aštuonerius metus. Todėl galime konstatuoti, kad šioje vietoje viskas tikrai pasikeitė į gerą pusę. Dabartinis medinis takas tikrai dabar žymiai patogesnis. Tačiau svarbiausia tai, kad čia savotiškai persikeli iš įprastos lietuviškos gamtos vos ne į tikrą tundrą, kažkur šiaurėje:

Šauklių riedulynas-kadagynas

Šauklių riedulynas-kadagynas

Šauklių riedulynas-kadagynas

Šauklių riedulynas-kadagynas

Šauklių riedulynas-kadagynas

Šauklių riedulynas-kadagynas

Beeidamas gali net tik pamatyti įvairaus dydžio akmenų, kurie pūpso iš samanų ar kemsynų, apsupti gan skurdžios augmenijos, kurią sudaro daugiausia kadagiai. Čia akivaizdžiai matosi, kiek yra daug 26 tūkst. metų, per kuriuos šie akmenys, veikiami kritulių, sudūla, skyla ir ant jų įsikuria augalai:

Šauklių riedulynas-kadagynas

Šauklių riedulynas-kadagynas

Net užpelkėjusiuose ežeriukuose gali pamatyti iš vandens bekyšančius riedulius:

Šauklių riedulynas-kadagynas

Bet labiausiai čia mums patiko ne tik rieduliai, bet ir aplinkui augantys kadagiai, kas ryškioje saulėje sukuria kažkokią nerealią, pirmykštę atmosferą:

Šauklių riedulynas-kadagynas

Kaip atrodo kadagynas, galima pasižiūrėti ir iš aukščiau, užlipus į apžvalginį bokštelį:

Šauklių riedulynas-kadagynas

Tačiau ir iš jo matosi tik nedidelė dalis, nes pati lietuviškos tundros teritorija apima apie 79 ha:

Šauklių riedulynas-kadagynas

O jei čia pataikėte karštą dieną, kaip ir mes, tai, pasivaikščiojus pažintiniu taku, galima atsipūsti poilsiavietėje prie šalia esančio tvenkinio:

Šauklių tvenkinys

Įvedus kito mus dominusio objekto koordinates, Ikso navigacija tikriausiai sugalvojo mums pademonstruoti šio automobilio sugebėjimus akmenuotuose ir klampiuose laukų keliukuose. Tad kažkiek mums teko susipažinti su Šauklių apylinkėmis, kurios yra kiek toliau nuo asfaltuotų kelių. Laimei, Iksas puikiai susitvarkė su demonstracija. Tačiau Šauklių dubenuotasis akmuo liko neįamžintas, kas mus, po pasivaikščiojimo tundroje, nelabai ir nuliūdino. Tuo labiau, kad tokių senovinėms apeigoms naudotų akmenų, šiuose kraštuose tikrai yra daug.

Tuo įsitikinome kitame mūsų sustojime, kur radome ne tik tokio tipo akmenis, kurie yra prie Šilalės kaimo:

Šilalės dubenuotieji akmenys

Šioje vietoje, atokiau nuo plento, yra ir kitas daug didesnis, nei visi matyti šiandien prieš tai, akmuo – tai penktas pagal dydį Lietuvoje Šilalės kūlis (žemaitiškai tai reiškia akmuo):

Šilalės kūlis

Šilalės kūlis

Jei iš šono toks akmuo atrodo jau nemažas, tai iš priekio tikrai supranti, koks jis didelis:

Šilalės kūlis

O jie jau kalbame apie dydžius, tai būtų tikrai nedovanotina dar kartą neaplankyti šiuose kraštuose esančio didžiausio Lietuvos riedulio – Barstyčių akmens, šalia kurio viskas labai sumažėja:

Barstyčių akmuo

Barstyčių akmuo

Tai buvo paskutinis maršruto punktas ir tiek apie aplankytus pralinkusio ledyno pėdsakus.

Tam, kad jums būtų lengviau rasti visas šias gamtos grožybes, tradiciškai įrašyti GPS maršrutai:

Glacial traces in Salantai Regional Park

http://www.everytrail.com/swf/widget.swf

Šaukliai junipers park

http://www.everytrail.com/swf/widget.swf

Įrašo “Ledynų pėdsakais Salantų regioniniame parke” komentarai: 4

  1. Ak ak… po mano vaikystés vasaru vietas vazinéjotés 🙂 Anuomet, kai maza buvau, kazkada mano Mociutés avys Saukliu riedulyne ganési. Tada ten tokiu dailiu pazintiniu taku nebuvo irengta, laukinis riedulynas-kadagynas stovéjo. Po Silalés kuli laipiota, sédéta ant jo nesyki… Labai grazus reportazas, aciu. Priiminimai uz sirdies sugriebé paziuréjus.
    O nuotrauku is Mosédzio ar
    bus ??

    • Šį kartą į Mosėdį neužsukome. Gal kitą kartą, kai bus noras aplankyti.

    • Ačiū, kad pastebėjote. Matyt, kai rašiau, jau galvojau apie Sartus 🙂

Komentavimo galimybė išjungta.