Garmin Custom Maps nauda

BaseCamp_OSM

Jei mėgsti keliauti po nuošalesnes vietas, turi susitaikyti su tuo faktu, kad ir skaitmeniniuose žemėlapiuose apie jas bus labai mažai informacijos, o dažniausiai jokios. Tai puikiai iliustruoja mano kompiuterio ekrano nuotrauka su Garmin BaseCamp programa ir OpenMTBMap žemėlapiu, kuris yra sukurtas OpenStreetMap pagrindu. Mokami, pvz., Garmin žemėlapiai tokiais atvejais irgi nelabai gelbėja. Tai ką daryti, kad nereikėtų su savimi temptis popierinių žemėlapių?

Galima pasinaudoti internetiniais palydoviniais žemėlapiais ir maršrutų planavimo įrankiais tokiais kaip Google Maps, Microsoft Bing ar kompiuteriniu klientu Google Earth. Tada galima susidėti orientacinius taškus ar nupiešti maršrutą ir užfiksavus koordinates perkelti į savo maršrutų planavimo programą, o paskui (ar iš karto) į navigatorių. Anksčiau taip darydavau, kai naudojausi senesniu dviračio kompiuteriu Garmin Edge 605. Tai visai gerai veikdavo, bet kai tuščiame navigacijos ekrane matai tik taškus ar vienišą maršruto liniją, turi tikėtis, kad esant reikalui tikrai neteks rimčiau jo perplanuoti. Tai ir buvo viena rimtesnių priežasčių, kodėl  įsigyjau naujesnes kartos Garmin Edge 800, į kurį galima įkelti įvairaus tipo žemėlapius ar maršrutų schemas, kurie gali būti skanuoti ar  tiesiog skaitmeniniai paveikslėliai – vienu žodžiu tai,  tai ką Garmin vadina Custom Maps (nežinau kaip teisingai išversti). Arba tiesiog atsiųsti ir įkrauti dominančios srities palydovinius žemėlapius iš Garmin BirdsEye Satellite Imagery tarnybos.

Pastarasis variantas yra pats paprasčiausiai ir reikalaujantis mažiausiai pastangų. BaseCamp programoje pasižymi dominančią sritį ir atsisiunti palydovinį vaizdą:

BaseCamp_BirdsEye

Tačiau norint naudotis šia tarnyba, prie kompiuterio turi būti prijungtas tokį funkcionalumą palaikantis navigatorius. Be to, ši paslauga yra mokama (29 USD metams ir tik vienam įrenginiui). Dar vienas pastebėjimas – atsisiųstame vaizde dažniausiai būna ne ką daugiau informacijos, nei Google Maps (Earth) ar Microsoft Bing žemėlapiuose, jei kalbame apie mūsų kraštus. Keliukai gal ir matosi, bet su vietovardžiais vis tiek prastai. Tad, nežiūrint paprastumo ir patogumo, man tikrai nesinori mokėti už šią paslaugą.

Tačiau aš žinau, kur galima gauti žymiai tikslesnį nemokamą ortofoto vaizdą maršrutų planavimui – tai maps.lt tarnyba. Čia visokių keliukų ir vietovardžių bazė tikrai didelė, o žemėlapių detalumas tikrai aukštas. Tačiau suplanuoto maršruto perkelti tiesiai į navigatorių nepavyks. Todėl šioje situacijoje ir praverčia Garmin Custom Maps galimybės, bet šiuo atveju reikia įdėti daugiau pastangų.

Kad perkelti vaizdą į savo kompiuterį, aš paprasčiausiai padarau dominančios srities ekrano nuotrauką:

Raudondvaris

Čia tikrai praverčia kuo didesne monitoriaus rezoliucija (mano atveju 1920X1200). O žemėlapį geriausia didinti iki 200m per 1cm, o dar geriau iki 100m.

Toliau, kad perkelti žemėlapio atvaizdą į BaseCamp programą, jį reikia “sukalibruoti” Google Earth programoje:

GoogleEarth_ImageOverlay

Ši procedūra nėra sudėtinga ir yra gerai aprašyta, tačiau reikalauja kruopštumo ir kantrybės. Kuo daugiau yra visokių orientyrų (keliu sankirtos, kranto linijos ir pan.), tuo lengviau. Po to, gautą kmz failą importuojame į Garmin BaseCamp programą:

BaseCamp_CustomMaps

Kaip matote iš nuotraukos, tikrai truputį pavargti yra verta, nes šiuo atveju turime žymiai daugiau informacijos, nei žemėlapyje iš Garmin BirdsEye Satellite Imagery. O čia jau galite elgti kaip tinkami. Jei jūsų įrenginys nepalaiko Garmin Custom Maps, tai galite susidėti orientacinius taškus ar nusibraižyti track’us ir juos įkelti į įrenginį. Deja, naviguojamo maršruto padaryti nepavyks, nes tai galima daryti tik su pagrindinio žemėlapio keliais. O jei palaiko, tai į įrenginį galima perkelti ir importuotą žemėlapį.

Deja, abu aprašyti atvejai turi savo apribojimus. Tokia grafinė informacija užima nemažai vietos, o navigatoriai turi ribotą operatyvinę atmintį. Tad žemėlapių paveikslėliai yra riboto dydžio ir vienu ypu apimti didelės teritorijos nepavyks. Tačiau niekas netrukdo didesnę teritoriją padengti keliais ar keliolika žemėlapių atvaizdų:

BaseCamp_Multimaps 

Svarbu, kad būtų talpi jūsų navigatoriaus papildoma atminties kortelė. Mano atveju, Garmin Edge 800 pats “pakiša” navigacijos ekrane reikiamus paveikslėlius:

Raudondvaris_garminEdge800Scr

Taigi, tokiame žemėlapyje tikrai yra žymiai patogiau orientuotis, nei sekti vienišą liniją tuščiame ekrane.

Įrašo “Garmin Custom Maps nauda” komentarai: 7

 1. Jei naudoji firefox, tai ctrl+i, „page info“ ir kortelė „media“ ten rasi bene 12 maps.lt vaizduojamo žemėlapio gabaliukų. Irfanview turi puikų įrankį „pridėti paveiksliuką šalia/iš viršaus“ suklijavimui. Geriau, nei printscreen, bet daugiau zabovos 🙂

  • Ne, šiuo atveju negeriau. Aš turiu iš karto pilną žemėlapio fragmentą su visais sluoksniais. Tavo variante dar reikia viska surankioti.

   • Darbo daugiau, bet ir aprėpiamas plotas didesnis. Bent jau man su print screen nieko gero nepavyko išgaut 😀

    • Su dideliu plotu yra kitos bėdos. Ji sunku “sukalibruoti“ ant Google Earth. Lengviau ir greičiau dirbti su mažesniais. O ir navigatoriui lengviau pakrauti mažesnius gabaliukus nei didelį.

 2. Pabandziau siek tiek pasizaisti, ikelti pavyko, kaip ir ok. Klausimas del “kalibravimo“, kai ikeli koki img, tai jis buna skirtingo mastelio, nesutampa zymes visos, kaip galima greitai pasikeisti ikelto img ar google earth masteli? Kazkaip neradau sito.

  • Paprastas patarimas: prieš įkeliant į Google Earth paveikslėlį, parinkti žemėlapio mastelį kažkiek artimą įkeliamai schemai ar žemėlapiui. nes kai jau įkeli, tai keičiant žemėlapio mastelį, paveikslėlis keičiasi kartu su juo. Tada vienintelis kelias – betampant paveikslėlio kraštines padaryti jį reikiamo mastelio.

 3. Atgalinis pranešimas: Pusiau skusta, pusiau lupta | MariukasM.LT

Komentavimo galimybė išjungta.