Aš dabar esu čia

Pushpin on map

Ar bandėte į klausimą “Kur tu dabar esi?” atsakyti būdamas kur nors vidury jums visiškai nepažįstamo miško ar stovėdamas vidury laukų, o navigatorius ekrane, apart tuščio žalio ar geltono lauko, nerodo nieko, net jokio keliuko, o bent kiek žinomi orientyrai yra už kelių ar keliolikos kilometrų?

Man tokį klausimą dažnai užduoda Žmogutis, kai išvykstu pasidviračiauti kur nors vienas. Arba man pačiam kartais būna keblu paaiškinti, kur aš esu, kai kokio sustojimo poilsiui metu paskambinu arba nusiunčiu žinutę namo. Kai esi kokiame nors mieste, miestelyje, stabteli pakeleivingame kaimelyje ar esi ant žinomo kelio, kuris turi savo numerį ir kilometrų stulpus, į tokį klausimą tikrai lengva atsakyti.  Bet nusukus kur nors tolyn nuo civilizacijos, tai gali tapti netgi labai svarbu ar net gyvybiškai svarbu. Kodėl? Tuoj paaiškinsiu.

Šiaip tikriausiai dauguma žino, kai išvykstant iš namų kur paiškylauti ar šiaip į kelionę, dėl saugumo visada yra gerai apie tai pranešti artimiems žmonės, kad bent jie žinotų, kur esate ar kuria kryptimi judate. Važinėjantis dviračiu, o ypač kalnų dviračiu miško ar laukų keliukais, kurių net gali nebūti žemėlapiuose, visada yra nemaža tikimybė nusiversti nuo dviračio ir rimtai susižeisti (tikiuosi pirmos pagalbos vaistinėlė visada su jumis). Ir tai gali įvykti tokioje vietoje, kur žmonės gali užsukti geriausiu atveju kokį vieną kartą metuose, o iki artimiausios sodybos labai toli. Net jeigu kas ir žino, kuria kryptimi judėjote ir kur planavote būti kažkuriuo laiko momentu, savo tikslios buvimo vietos pranešimas tikrai yra labai svarbus. Tad dar vienas labai svarbus dalykas – tai jūsų mobilusis, o dar geriau išmanusis telefonas, turintis GPS imtuvą ir kuris, bent jau pas mane, tupi kuprinėje specialiame vidiniame skyriuje ir tikrai yra pakankamai saugus kritimo nuo dviračio atveju. Laimei, Lietuvoje tikrai nėra daug vietų, kur visiškai nebūtų mobilaus ryšio. Dar labai pasiseks, kad ir navigatorius, kuris paprastai yra ant vairo, irgi veiks po nelaimės. Bet ką aš čia apie nelaimes. Nors yra sakoma, kad rūpinkis pats savimi ir Dievas tave apsaugos.

Gali būti ir proziškesnis variantas, kai norime kam nors pasakyti, kur esame, kur vyksta koks vakarėlis, o aiškių orientyrų, kad draugams nusakyti kelią, kaip ir nėra.

Paprastai tokias atvejais mus gelbėja šiuolaikinės technologijos. Juk daug kas pastoviai savo išmaniųjų telefonų pagalba yra prisijungęs prie įvairių socialinių tinklų, kur galima žemėlapyje parodyti savo buvimo vietą. Bet ar visada yra noras tai parodyti visiems “draugams” ar sekėjams, ir kad ta vieta būtų dar ilgą laiką demonstruojama to tinklo tinklalapyje? Tikrai ne. Juk nebūtina visam pasauliui žinoti kada ir kur dabar esate. Aišku, kad savo buvimo vietos koordinates iš navigatoriaus galime nusiųsti tik konkretiems asmenims. Bet patikėkite, kad tikrai nėra patogu visą tą skaičių makalynę surinkti savo telefone. Juk gyvename dvidešimt pirmajame amžiuje ir norisi tai padaryti vieno mygtuko, na gerai, kelių mygtukų paspaudimo pagalba. Tai ar yra koks patogus sprendimas?

Taip, yra. Ir juo aš naudojuosi jau daugiau nei metus. Tai nemokama programėle išmaniajam telefonui Glympse, dirbanti praktiškai su visomis išmaniųjų telefonų operacinėmis sistemomis. Kuo gi ji mane patraukė? Pirmiausia tuo, kad informacijos gavėjui nereikia diegti jokios programinės įrangos nei į savo kompiuterį, nei į savo telefoną, užtenka tik prisijungimo prie interneto ir naršyklės. Antra, galiu informaciją nusiųsti tiek trumpąja žinute (Lietuvoje kažkodėl man ne visada suveikia), bet ir elektroniniu paštu. Bet to, galiu parodyti ne tik savo konkrečią buvimo vietą, bet ir leisti stebėti savo judėjimo maršrutą. Ir trečia, kas man yra svarbu, yra privatumas. Informaciją aš galiu nusiųsti konkretiems žmonėms, kurie ja gaus kaip laikinai sukurtą internetinės svetainės adresą, kuri egzistuos ribotą, mano nurodytą laiką. Ten žemėlapyje bus parodyta konkreti mano buvimo vieta arba judėjimo maršrutas (norint galima leisti rodyti ir judėjimo greitį, kas leidžia spėti galimą atvykimo laiką iki sutartos vietos). Su tuo judėjimo maršrutu ne visada gaunasi sklandžiai, bet konkrečios vietos atvaizdavimas veikia be priekaištų.

Aišku, viskas priklauso nuo to, kaip gerai jūsų telefono GPS imtuvas “gaudo” signalą ir kaip ilgai laiko baterija. Tad tikrai nevertėtų šimtu procentu pasitikėti vien tik technologijomis, tačiau kartais į keblų klausimą “Kur tu dabar esi?” padeda atsakyti labai konkrečiai:

Aš dabar esu čia !

Įrašo “Aš dabar esu čia” komentarų: 12

 1. Turiu Nokia telefoną. Ar mane bėdos atveju satelitas rastų kur miške?

  • Priklauso nuo modelio. Paprastai telefonai GPS signalus miškuose ar mieste tarp pastatų gaudo silpnai. Bet užtenka susirasti kiek atviresnę vietą, kokią laukymę, proskyną ar keliukų sankirtą, ir viskas atsistoja į savo vietas.

 2. Pati Glympse idėja labai gera, bet pas mane jis veikia kažkaip kreivai. Nors telefonas lyg ir neblogas.

  • Pas mane, kaip jau ir rašiau, kreivai veikia judėjimo rodymas ir SMS. Bet tai greičiau susiję tiek su telefono GPS imtuvo galimybėmis ir mūsų operatoriais.

 3. net neskaites supratau kad bus apie glympse, bet problema kad ijungus pastovu sekima net pilnos pvz HTC Desire S batareikos užtenka max 3-4h, ir sustojus ilgiau vienoj vietoj kažkaip užsibugina ir nebeatsinaujina.. dar reiktų patobulėt tai programai 🙂

  • Tą ir turėjau omeny, rašydamas apie problemas su judėjimo stovėjimu. Gaila, bet kol kas kito panašaus softo nerandu. O dėl baterijos – tai čia GPS pastovaus naudojimo pasekmė.

 4. siap tokia siokia istorija. sia vasara po geros vetros minu sau miskais miskeliais, privaziuoju gelezinkeli, o ten toks visai ne plonas elektros laidas kaba bambos lygyje beveik nutrauktas. skambinu 112, sakau taip ir taip, koordinates tokios tokios. mergaiciuke nesuprato nei kas tie laipsniai, nei kas tos minutes ir net google maps jie ten neturi. klausiu ‘o tai jus rimtos bedos atveju pagal koordinates ar bent rasti galite?’ atsakymas ‘NE, jums reiktu pasakyti kur jus esate’.

  • Man dar pasidarė įdomu, ar jie meilą turi. Tada siunti linką ir liepi žiūrėti ten. O dėl laidų, tai geriau skampinti į LESTO.

   • kiek supratau pas juos interneto visai nera. o tie laidai nesuprasi kam priklauso, tai labiau gelezinkeliu ukis.

 5. Sveiki. O kaip as galeciau matyti internetu ta zmogu, kuri noriu jog zinociau kur jis yra???

  • Vienas iš variantų yra aprašytas šiame įraše, kitas – Google Platuma. Bet kokiu atveju, tas, kurio vietą norima matyti, turi su tuo sutikti.

Komentavimo galimybė išjungta.