O tu ar jau prisijungei prie OpenStreetMap projekto?

openstreet_map

Paimta iš čia.

Tiems, kas dar nieko nežino apie OpenStreetMap, pacituosiu porą sakinių iš šio projekto tinklalapio:

OpenStreetMap yra laisvai prieinamas ir keičiamas pasaulio žemėlapis. Jį kuria žmonės, tokie kaip jūs. Su OpenStreetMap galite žiūrėti, keisti ir naudoti geografinius duomenis bendradarbiavimo būdu bet kur žemėje. “

Iš tikro OpenStreetMap yra net tik nemokamas pasaulio žemėlapis, kurį kuria ir palaiko entuziastų bendruomenė iš viso pasaulio, bet ir puiki nemokamų geografinių duomenų bazė, kuria remiasi dar eilė tokių pat atvirų projektų, kurie pateikia savo adaptuotas tam tikriems poreikiams žemėlapių versijas. Štai keletas tokių:

 • OpenCycleMap – skirtas dviratininkams;
 • OpenMTBMap.org – taip pat skirtas dviratininkams, bet labiau orientuotas į važinėjančius kalnų dviračiais;
 • OpenRouteService.org – skirtas maršrutų planavimui;
 • OSMTransport – miestų viešojo transporto schemos;
 • OpenPisteMap – skirtas slidinėjimo ir snieglenčių mėgėjams bei visiems, kas mėgsta aktyviai leisti laisvalaikį kalnuose;
 • Nearmap.com – įvairių sričių aeronuotraukos, tikrai verta pamatyti;
 • Cloudmade.com – dar vienas maršrutų planavimo įrankis.

Dar viena labai vertinga šio žemėlapio savybė, tai galimybė konvertuoti jo duomenis įvairiais formatais bei panaudoti juos tiesiogiai įvairių gamintojų navigatoriuose, pvz. Garmin, kaip visai neblogą ir nemokamą alternatyvą, palyginus su originaliais ir gan brangiais tu pačių gamintojų žemėlapiais.

Taip pat OpenStreetMap galima importuoti į kompiuterines programas, kurias darbui su savo žemėlapiais ir maršrutų planavimui pateikia navigatorių gamintojai, kaip pvz. Garmin Mapsource ar BaseCamp. Tiesa, reikia kiek pavargti su duomenų konvertacija arba internete susirasti jau paruoštas diegimo paketus (apie Garmin žemėlapių tvarkymo įrankius jau esu rašęs). Garmin’ams Lietuvos žemėlapį galima rasti čia arba bet kurio regiono galima parsitempti iš http://garmin.openstreetmap.nl/. O jei norite naudotis alternatyviomis maršrutų programomis, kurios turi dar ir kitų naudingų savybių sportuojantiems ar fotografuojantiems, tai tikrai vertos dėmesio yra pusiau nemokama TopoFusion ar BikeXperience.

Na ir pagrindinė geroji savybė – tai dažnas atnaujinimas. Duomenys atnaujinami vos ne kiekvieną dieną, o kiti projektai, kurie naudoja OpenStreetMap duomenis, dažniausiai savo žemėlapius atnaujina kartą į savaitę. Tai tikrai labai puiku, palyginus kad ir su Garmin, su kurio produktais aš dirbu daugiausiai.

Štai pavyzdžiui Lietuvos Topo žemėlapis, kurį kadaise Garmin įrenginiams sukūrė UAB „Hnit-Baltic” ir kuris kainuoja brangiau nei visą Europą apimantis Garmin City Navigator Europe NT, atnaujinamas nors ir nemokamai, bet visiškai nereguliariai, o duomenys jame yra senesni ir netikslūs nei tos pačios kompanijos sukurtame maps.lt žemėlapyje. Be to, kaip topografinis žemėlapis, Lietuvos topo yra visiška archaika, palyginus su kitų gamintojų analogiškais produktais. Nors žemėlapyje yra informacija apie reljefo pokyčius, bet ja galima pasinaudoti tik vizualiai, o suplanavus maršrutą, tikrai nepavyks pamatyti automatiškai sugeneruotos reljefo pokyčių kreivės.  Vienintelė šio žemėlapio vertė – vietovardžių ir lankytinų vietų bazė. Atvirai sakant, po tokio akibrokšto, norisi paimti tokį produktą ir tėkšti jo kūrėjams į veidą. Garmin City Navigator Europe NT atnaujinamas reguliariai vieną kartą į ketvirtį, bet tie atnaujinimai yra mokami. Tačiau palyginus su Lietuvos Topo, turi geresnį kelių tinklą, bet jame prastai su vietovardžiais. Be to, kas labiausiai siutina – tai gamintojų pardavimų politika, kai jie nori ne tik, kad pirktume pačius žemėlapius ir jų atnaujinimus, bet tai darytume kiekvienam turimam to paties gamintojo įrenginiui. O tai, ponai, jau yra gobšumas. Tad paskui nėra ko verkti krokodilo ašaromis dėl piratavimo. Čia lygiai tas pats kaip su muzika ir filmais, kai tau nurodinėjama kaip ir ant ko gali groti ar žiūrėti legaliai įsigytą kūrinį.

Jei kalbėsime apie Lietuvos teritorijos padengimą OpenStreetMap žemėlapyje, tai kaip ir Garmin City Navigator Europe NT pagrindinis trūkumas yra vietovardžiai. Su kelių ir keliukų taip pat kol kas stipriai pralošiama komerciniams navigaciniams žemėlapiams.

Tačiau, nežiūrint šių trūkumų, OpenStreetMap turi vieną esminį privalumą – duomenis šiam žemėlapiui gali pateikti kiekvienas, kuris turi įprotį keliaudamas įrašinėti savo maršrutus. Tą padariau ir aš, nusiųsdamas savo dviračių maršrutų kolekciją projekto tvarkytojams, kurie tą informaciją jau pradėjo naudoti. Kol kas tik vienas kitas papildomas keliukas, bet tikiuosi, kad greitai pamatysiu ir daugiau. Be to, pažadu ir ateity dalintis savo surinkta informaciją. O kitus kolegas taip pat kviečiu dalintis savo sukaupta kelionių informaciją, kad ateityje turėtume tikrai gerą, tikslų, informatyvų, nemokamą ir visiems prieinamą Lietuvos, o ir ne tik Lietuvos, navigacinį žemėlapį, kuris užimtų deramą vietą mūsų navigaciniuose kompiuteriuose.

Įrašo “O tu ar jau prisijungei prie OpenStreetMap projekto?” komentarai: 9

 1. Kaslink projektų “Lietuvos Topo žemėlapis“ ir maps.lt : pirmasis buvo Hnit’ams užsakytas produktas ir dabar jis toks-koks-yra pas užsakovą; antrasis yra pastovias atnaujinamas ir prižiūrimas, pakraunant tiek naujus ortofoto, tiek atnaujintą vektorinę informaciją iš valstybinių institucijų

  • Vadinasi, dabar Lietuvos Topo yra tik Fedingo, nors licencijoje figuruoja Hnit’as. Bet gaila, kad bent jau Garmin’ams praktiškai neliko padoraus topografinio žemėlapio ir, ko gero, nenusimato tikrai šiuolaikinio 😦

   • Matai, kad būtų atnaujinimai – turi būti pelnas. panašu, kad jo nedaug, tad ir žemėlapis toks-koks… nesu jo matęs, bo Garmino neturiu, bet įtariu, kad neblizga 😉

    • Čia geras pavyzdys, kaip piratavimas “nužudo“ gerą produktą. Šiu “nulaužtu“ žemėlapiu dalinasi visi, kas netingi 😦

 2. Taip, naudojam atsiųstus pėdsakus. Ačiū!
  Taipogi galiu pridėti, kad peržiūrint, ar „po“ pėdsakais jau yra pažymėti keliukai, „užeinama“ į lankomas vietas, kas reiškia, kad pridedami ne tik keliukai, bet ir greta esantys objektai: miškai, upeliukai, pelkės, namai ir t.t. ir pan. Žodžiu apskritai tokios lankomos vietos geriau pažymimos žemėlapyje (ypač jei tose vietose yra Bingo nuotraukos, kurias naudoti OSM yra gavęs leidimą iš Microsoft).

  • Microsoft, kaip ir Garmin, savo žemėlapiams kaip pagrindą naudoja Navteq informaciją, tuo tarpu Google, o ir dauguma europinių žemėlapių gamintojų – Teleatlas. Jei kalbame apie Vilniaus regioną ir aplink jį, tai Navteq keliukų tinklas yra geresnis. Tačiau tie žemėlapiai, kurie sukurti Teleatlas pagrindu, turi geresnę vietovardžių bazę, nes juos kūrė vietiniai arba europiečiai.

   • Taip, tiesa. O OSM kontekste svarbu tai, kad Microsoftas perka ortofotonuotraukas ir jas ne tik kad rodo „po“ savo turimu žemėlapiu, bet ir leidžia OSM’ui tas nuotraukas vektorizuoti (t.y. pagal tas nuotraukas pildyti OSM žemėlapį). Gaunasi, kad nemokamą Lietuvos žemėlapį pildome „užsieniečių“ pagalba, o ne naudodami „savas“ ortofotonuotraukas (be ortofotonuotraukų paišyti miškus, krantus, pastatus ir pan. yra įmanoma, bet ŽIAURIAI sunku ir daug laiko užima)…

Komentavimo galimybė išjungta.